کالر آیدی،ضبط مکالمه،صندوق فروشگاهی و رستورانی


مزایا و معایب اسكنرهایCCD چیست ؟
مزایا :
 • مقاومت بالا در هنگام ضربه پذیری
 • بازدهی مناسب هنگام خواندن باركدهای با تراكم زیاد
 • بازدهی مناسب هنگام خواندن باركدهایی كه در بستر براق هستند
 • قیمت ارزان تر نسبت به اسكنرهای لیزری
معایب :
 • سرعت پایین اسكن و پردازش اطلاعات باركد
 • بازدهی نامناسب در فاصله‌های زیاد اسكنر تا باركد
 • بازدهی نامناسب برای خواندن باركدهای با پهنای زیاد
 • بازدهی نامناسب در محیط‌ های باز (نور زیاد)
مزایا و معایب اسكنرهای لیزری چیست ؟
مزایا :
 • سرعت بالای اسكن و پردازش اطلاعات باركد
 • بازدهی مناسب در فاصله‌های زیاد اسكنر تا باركد (حداكثر 6 متر)
 • بازدهی مناسب برای خواندن باركدهای با پهنای زیاد
 • بازدهی مناسب در محیط‌ های باز (نور زیاد)
معایب :
 • مقاومت كم در هنگام ضربه پذیری
 • بازدهی نامناسب هنگام خواندن باركدهایی كه در بستر براق هستند
 • قیمت گرانتر نسبت به اسكنرهای CCD
تاريخچه بارکد چيست ؟
نورمن وودلند و برنارد سيلور در سال 1949 بارکد را اختراع کردند . با اين حال اولين استفاده تجاري از بارکد تا سال 1974 زماني که صندوق جهاني ثبت کارخانه يک بارکد خوان را در يکي از فروشگاه خرده فروشي مارش نصب کرد، اتفاق نيفتاد.
تعريف بارکد چيست ؟
بارکد خطي ترکيبي است از ميله هاي سياه و سفيد در عرض هاي مختلف که ميتواند حروف يا اعداد را نشان دهد . به طور مثال يک نوار باريک و دو ميله ي عريض ميتواند نشان دهنده حرف «a » باشد . کد گذاري داده ها در اين روش خيلي شبيه به روش کدگذاري مورس است با اين تفاوت که به جاي نقطه وخط تيره در مورس ، از ميله هاي سياه و سفيد استفاده ميشود . بارکدهاي خطي داده ها را در خطوط ساده افقي رمزگذاري ميکنند. بارکد ها به وسيله ي بارکد اسکنرها خوانده ميشوند . بارکد اسکنرها نوري را روي بارکد ميتابانند و سپس نوري را که بازتابيده شده را جمع آوري و اندازه گيري ميکنند .
مزاياي استفاده از بارکد چيست ؟
استفاده از بارکد به کاربراني که از آن استفاده ميکنند دو امتياز ارزشمند ميدهد : 1_ سرعت 2_ دقت
به جاي استفاده يک صفحه کلید براي تايپ و وارد نمودن داده در يک سيستم ،ميتوان از بارکدها و اسکنرها براي انجام همان کارها اما در سرعت بيشتر و خطاي کمتر، استفاده کرد .
بارکد دو بعدي چيست ؟
بارکد دو بعدي داده ها را هم به صورت افقي و هم به صورت عمودي کدگذاري ميکند و بيشتر داده ها را ميتوان در فضاي کوچکتر به وسيله ي بارکد دو بعدي فشرده کرد.
GS1 چيست؟

سازمان جهاني GS1 يک سازمان بين‌المللي پيشگام در زمينه طراحي، توسعه و اجراي استانداردهاي شناسايي کالا، ضبط خودکار داده‌ها و تبادل الکترونيکي آنها است. اين سازمان گستره وسيعي ازخدمات و راهکارهاي اجرايي را جهت بهبود کارايي و شفاف‌سازي زنجيره‌هاي تأمين و تقاضا در سطح جهاني و بخش‌هاي مختلف صنعتي و تجاري ارائه مي‌دهد. سيستم GS1 به عنوان سيستم يکپارچه‌سازي استانداردهاي جهاني، اطلاعات مورد نياز جهت مديريت زنجيره تأمين کالا را از طريق شناسايي يکتا و منحصربفرد موجوديت‌هاي ثابت و در گردش چرخه از قبيل اقلام تجاري، واحدهاي لجستيکي، دارايي‌ها و مکان‌هاي فيزيکي فراهم مي‌آورد. اين امر باعث پذيرش و مقبوليت اين سازمان در سطح جهان گرديده به گونه اي که بسياري از سيستم‌هاي زنجيره تأمين جهاني از اين استانداردها استفاده مي‌نمايند. برخي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين سازمان به شرح زير است:

 1. GS1 يک سازمان جهاني است که در زمينه استقرار استانداردها و راهکارهاي شناسايي کالا ازسال 1973 تاکنون تجربه عملياتي دارد.
 2. سازمان GS1 محدوده وسيعي از محصولات، خدمات و راهکارهاي کاربردي را ارائه مي‌دهد که به طور قابل توجهي باعث بهبود قابليت‌هاي زنجيره تأمين و تقاضاي کالا مي‌شود.
 3. سازمان GS1 در زمينه‌هاي مختلف حرفه‌اي و صنعتي مانند خرده‌فروشي و کالاهاي FMCG، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل و لجستيک و … خدمات ارائه مي‌دهد. در حال حاضر يکصد و يازده کشور به عنوان مرکز شماره‌گذاري (Member Organization) نماينده رسمي سازمان GS1 هستند و در سطح جهان بيش از يک ميليون شرکت از خدمات و راهکارهاي GS1 استفاده مي‌کنند.
از چه نوع ليبل پرينتري استفاده کنيم؟
شما بايد به اين سؤال پاسخ دهيد که چه مقدار ليبل در طول روز احتياج داريد؟ اگر شما خوسته باشيد در طول روز کمتر از 1000 ليبل چاپ کنيد ، بايد از پرينترهاي معمولي استفاده کنيد و اگر خواسته باشيد در طول روز بيشتر از 1000 ليبيل چاپ کنيد بايد از نوع صنعتي آن استفاده کنيد .شما بايد اين موضوع را هم در نظر بگيريد که ليبلي که چاپ ميکنيد در چه محيطي قرار ميگيرد؟ اگر براي شما دوام چاپ ليبل اهميتي ندارد يا اينکه ميخواهيد از ليبل در محيط هاي داخلي ، به دور از نور مستقيم آفتاب ، رطوبت و حرارت استفاده کنيد ، thermal printer گزينه خوبي خواهد بود و اگر ميخواهيد ليبل براي مدت طولاني و در محيط هاي خشن باقي بماند thermal transfer printer بهترين گزينه خواهد بود .thermal transfer printer يک تکنولوژي نزديک و مرتبط به thermal printer است که با همان اصول دقيق چاپ ميکند . تفاوت اين دو دستگاه فقط در اين است که thermal transfer printer براي چاپ به يک واسطه احتياج دارد که نقش اين واسطه را ريبون ايفا ميکند ولي در thermal printer بدون هيچ واسطه اي عمليات چاپ روي کاغذ حرارتي صورت ميگيرد .
سيمبولوجي ( symbology ) چيست؟
هر نوع بارکد را سيمبولوجي مينامند. اصطلاح بارکد اشاره به هرگونه نماد طراحي شده است که براي نشان دادن داده ها به کار ميرود که توسط کامپيوتر به آساني خوانده شود. اغلب مردم با بارکد يک بعدي که توسط يک سري از خطوط سياه و سفيد عمودي نشان داده ميشوند و بر روي برچسب محصولات و برچسب حمل و نقل مورد استفاده قرار ميگيرد، آشنا هستند. حدود 20 نوع بارکد يک بعدي وجود دارد که هر يک کاريرد خاص مناسب خود را دارند. سيمبولوجييهایی که در بارکد يک بعدي شايع است شامل کدهاي 39، 128، UPC و EAN است . کد 39 بسيار قديمي تر و ساده تراست در حالي که کد 128 اجازه برنامه نويسي اطلاعات بيشتر در بارکد کوچکتر را ميدهد، UPC در خرده فروشي محصولات به طور خاص استفاده ميشود . کد EAN در حال تبديل شدن به استاندارد در سراسر جهان براي انواع برنامه هاي کاربردي خرده فروشي است. بسياري ديگر از سيمبولوجي ها وجود دارند اما اين ها متداول ترين هستند. بارکد دو بعدي ميتواند اطلاعات بيشتر را در يک فضاي کوچکتر شامل شود. به عنوان مثال ميتوان تمام آدرس يک محل را در يک بارکد به اندازه يک تمبر پستي با چگالي بالا کد گذاري کرد. بارکد PDF417 يکي از انواع بارکد دو بعدي است که در شرکت هايي که کار آن ها تحويل بسته ها است متداول و محبوب است . در هر يک از بارکد هاي دو بعدي رديف ها توسط مربع هاي سياه و سفيد انباشته شده نشان داده ميشود . بارکد هاي دو بعدي متداول شامل PDF417 ، کد 49 و ديتا ماتريکس ميشود.
اکثر بارکد اسکنر ها ميتوانند همه نوع سيمبولوجي را بخوانند با اين حال اسکنر هاي خاصي براي بارکد هاي دو بعدي مورد نياز هستند . دستگاه هاي بارکد خوان را ميتوان به دستگاه هاي دستي و يا يکپارچه به pc متصل کرد. براي خواند اين بارکد ها مدل هاي laser و imager وجود دارد که هر کدام مزيت هاي خاص خود را دارند. Laser براي بارکد هاي يک بعدي و imager براي بارکد هاي دو بعدي بهترين هستند.
بارکد پرينتر ها بايد دقت بسيار زيادي داشته باشند زيرا فاصله و تراکم هنگام چاپ سيمبولوجي هاي سياه و سفيد بسيار مهم هستند . ليزر پرينتر ها براي چاپ بارکد هاي يک بعدي در حجم پايين مناسب هستند اما پرينتر هاي حرارتي در واقع براي چاپ واضح بارکد با حجم بالا و ايجاد اشتباه کمتر در خود بارکد وچاپ آن ترجيح داده ميشود.
ريبون چيست ؟
در کل سه نوع ريبون حرارتي وجود دارد که عبارتند از : 1_ wax ribbon 2_resin ribbon 3_ wax/resin ribbon
انتخاب درست ريبون براي چاپ به نياز هاي اساسي شما و محيطي که ليبل در آن قرار ميگيرد بستگي دارد . استفاده هاي معمول براي چاپگر شامل مواردي شبيه : ليبل هاي حمل و نقل ، شماره سريال محصولات ، تگ قيمت و ليبل محصولاتي که در فضاي باز قرار ميگيرند ، ميشود. در اينجا به برخي از مواردي که شما بايد در هنگام خريد ريبون به آن توجه کنيد ، اشاره ميکنيم :
براي راه حل هاي مقرون به صرفه و چاپ روي ليبل هاي کاغذي ، ريبون wax به خوبي کار ميکنند و راحت و به صرفه ترين هستند . آن ها نياز به حداقل مقدار حرارت براي انتقال جوهر دارند اما چاپ نهايي آن ها داراي حداقل دوام هست . براي سطح کاغذ هايي که نميخواهند در معرض برخورد زيادي با عناصر محيطي قرار بگيرند ، اين نوع ريبون ها بهترين هستند.
ريبون هاي resin با دوام ترين چاپ ها رائه ميدهند . آن ها گران قيمت ترين نوع ريبون ها هستند اما آن ها اجازه چاپ بروي انواع سطوح پلاستيکي را به ما خواهند داد. Resin يکي از قوي ترين نوع جوهر هاست و روي ليبلي که در بالاترين دما توليد ميشود ، منتقل ميشود ، ليبلي که ميتواند در معرض آب ، نور خورشيد و بيشتر مواد شيميليي بدون هيچ آسيب و محو شدگي مقاومت کند. براي محوطه باز يا براي دوام بيشتر اطلاعات ،ريبون resin بهترين انتخاب است .
ريبون هاي wax/resin ترکيبي هستند . اين ريبون را به عنوان يک مدل از ريبون هاي چند منظوره که براي ارايه مدل هاي متنوع و با دوام براي انواع اطلاعات ، طراحي شده است . ريبون هاي wax/resin ميتنوانند روي سطوح مصنوعي علاوه بر کاغذ هاي مرسوم منتقل شوند و تا حدودي ميتوانند در برابر آب و مواد شيميايي مقاومت کنند. بنابراين از لحاظ کاربرد وقيمت ، اين نوع ريبون ها بين ريبون هاي wax و resin هستند .ريبون هاي wax/resin اندکي گرانتر از ريبون هاي waxهستند اما اگر شما واقعاً به آخرين مدل ريبون ها ي حرارتي احتياجي نداريد ، اين ريبون ها جايگزين مناسبي براي ريبون هاي resin است . براي توليد يک چاپ موفق مشخص کردن بهترين ريبون براي ليبل پرينترها مؤلفه ي مهمي است . شما ميتوانيد با مطالعه ي بيشتر در مورد ريبون ها و مشورت با ديگران و درنظر گرفتن نيازهاي خود بهترين گزينه را از بين ريبون ها انتخاب کنيد.
چرا نبايد از پرينترهاي ليزري و جوهر افشان براي چاپ بارکد استفاده کرد ؟
 • سرعت چاپ پايينتر چاپگرهاي ليزري و جوهر افشان نسبت به ليبل پرينترها
 • استفاده از کاغذ به صورت شيتA4 در پرينترهاي ليزري و جوهر افشان که باعث خرابي پرينتر مي شود.
 • به دليل استفاده از پودر و جوهر در چاپ امکان پاک شدن يا مخدوش شدن ليبل وجود دارد
 • هزينه بالاتر چاپ، به خصوص در چاپگرهاي جوهر افشان.
 • عدم امکان چاپ به روي مواد متال، پي وي سي و کاغذهاي روغني در چاپگرهاي ليزري و جوهر افشان.
 • وجود امکانات داخلي براي چاپ بارکد در چاپگرهاي ليبل.
انواع ليبل چيست ؟ و هرکدام مناسب کدام کاربرد مي باشد ؟
ليبل ها ممکن است براي شناسايي هر ترکيب ، اطلاعات ، هشدارها ، دستورالعمل ها و آگاهي هاي محيطي يا تبليغاتي استفاده شوند. ليبل بايد مادامي که از محصول استفاده ميشود باقي بماند. به طور مثال پليت VIN در اتومبيل بايد در برابر حرارت ، روغن و ... مقاوم باشد. به طور مشابه يک برچسب مواد غذايي بايد تا مصرف شدن آن ها مقاوم باشد. انواع ليبل عبارتند از:
 • « ليبل کاغذي »
  مشخصات: ارزان قيمت ، تنوع رنگ ، چسبندگي معمولي
  کاربرد: صنايع نساجي ، خشکبار ، مواد غذايي و دارويي و ...
  توضيحات بيشتر: اين برچسب همانگونه که از نامش مشخص است از نس کاغذي ميباشد ولي به تناسب کاربرد هاي متنوع آن از چسبندگي مناسبي برخوردار است. ليبل کاغذي در سه حالت گلاسه ، نيمه ، گلاسه و مات موجود ميباشد . همچنين بر اساس نياز و سليقه مصرف کننده اين بر چسب در رنگ هاي گوناگون ارائه ميگردد. با توجه به استفاده عمومي از برچسب کاغذي ، براي کارايي بهتر آن در هر يک از صنايع ، اين ليبل از لحاظ چسبندگي در دو نوع پرچسب و کم چسب توليد ميشود.
 • « ليبل PVC »
  مشخصات: مقاوم در برابر حرارت تا 80 در سانتي گراد ، کشيدگي ، پاک شوندگي و عوامل محيطي
  کاربرد: صنايع خودرويي ، لوازم خانگي ، مواد شيميايي و دارويي و ...
  توضيحات بيشتر: باتوجه به اين که برچسب پي وي سي از نوعي پلاستيک مصنوعي توليد ميشود از مقاومت کششي مناسبي برخوردار ميباشد. همچنين اين برچسب در برابر رطوبت مقاوم است و در دو حالت مات و براق قابل ارائه ميباشد.
 • « ليبل متال »
  مشخصات: آلياژي از فلز ، ضد خش ، مقاوم در برابر حرارت تا 220درجه سانتي گراد و شوينده هاي قوي
  کاربرد: ويژه صنايع خودرو سازي ، لوازم خانگي ، الکترو موتور و ...
  توضحات بيشتر: اين نوع برچسب از نوعي آلياژ آلومينيوم ساخته شده است به همين دليل در برابر کشش بسيار مقاوم است و درجه حرارت بسيار بالايي را تحمل ميکند. ضمن آنکه مواد تشکيل دهنده آن آسيب نميبيند. مهمترين خاصيت اين برچسب اين است که اگر براي چاپ آن از ريبون مناسب آن استفاده شود در برابر حلال هاي قوي بسيار مقاوم بوده و چاپ آن پاک نميگردد.
 • « ليبل اموال »
  مشخصات: ماندگاري بالا ، خردشونده در صورت برداشته شدن از کالا ، مقاومت در برابر رطوبت ، استفاده بر روي سطوح چرب و کثيف
  کاربرد: براي اموال شرکت ها ، سازمان ها ، وزارت خانه ها و ...
  توضيحات بيشتر: به دليل استفاده از ماده سليس در اين نوع برچسب ، حالت شکننده آن از مشخصات بارز آن محسوب ميشود و با توجه به چسبندگي بالاي آن ، براي استفاده در اموال سازمان ها و شرکت هاي بزرگ بسيار مناسب ميباشد. اين برچسب در رده انواع ليبل هاي امنيتي طبقه بندي ميگردد.
  « ليبل امنيتي »
  مشخصات: خردشونده در صورت برداشتن از کالا ، مقاومت چاپ مناسب
  کاربرد: جهت گارانتي ، موارد امنيتي ، اموال و گارانتي انواع محصولات الکترتريکي
  توضيحات بيشتر: اين برچسب با توجه به حالت شکننده و خردشونده خود براي مصارف امنيتي کاربرد دارد و به دليل جنس بسيار نازک آن معمولاّ براي گارانتي محصولات الکتريکي استفاده ميگردد.
 • « ليبل VOID »
  مشخصات: غير قابل استفاده در صورت جداشدن ، مقاوم در برابر حرارت تا 80 درجه سانتي گراد ، کشيدگي بالا ، مقاومت در برابر رطوبت ، جلوگيري از سوء استفاده
  کاربرد: جهت گارانتي ، موارد امنيتي
  از اين ليبل براي گارانتي محصولات و پلمپ نمودن انواع بسته بندي ها استفاده ميشود. ليبل VOID در دو نوع شطرنجي و حرفي طبقه بندي ميگردد. نوع شطرنجي آن هنگامي که بر سطحي الصاق شود ، به محض جداشدن ،اثري به صورت خانه هاي شطرنجي برروي آن بر جاي ميگذارد و نوع حروفي آن هم زماني که بر سطحي چسبانيده شود به محض اينکه از آن سطح جدا شود بدون برجاي گذاشتن اثري برروي محصول ، تنها کلمه اي برروي خود ليبل ظاهر ميشود و ليبل غير قابل استفاده ميگردد.
 • « ليبل شفاف »
  مشخصات: بي رنگ ، مشخص بودن چاپ روي آن از هر دو طرف ، چسبندگي مناسب ، مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت کششي مناسب
  کاربرد: روي شيشه خودرو ، کارت ضمانت و ...
  اينگونه ليبل ها بيشترين مصرف را در صنعت خودروسازي دارند و غالباّ بر روي شيشه اتومبيل استفاده ميشوند. البته در شرکت هاي ساخت شيشه و يا براي لينت کردن ديگر ليبل ها نيز کاربرد دارند. اين ليبل ها بي رنگ بوده و چاپ روي آن از دو طرف ليبل قابل رويت ميباشد.
 • « ليبل پارچه اي »
  مشخصات: بدون چسب ، مقاومت چاپ در برابر شستوشوي مداوم ، ساخته شده از الياف فشرده
  کاربرد: صنايع نساجي ، پوشاک ، خودروسازي
  جنس اين رول ها از نوعي الياف مصنوعي ميباشد که غالباّ براي الصاق بر روي کمربند ايمني خودرو و يا مشخصات محصول در صنعت پوشاک کاربرد دارند.
مقایسه دیسکهای HDD و SSD
هر دو در انواع کامپیوترها جزء ورودی/خروجیها محسوب می‏شوند و محل ذخیره دايمی اطلاعات اند.
SSD (Solid State Drive):

اطلاعات داخل اجزای الکترونیکی غیر فرار ذخیره میگردد.
HDD (Hard Disk Drive):

اطلاعات به روی یک صفحه مغناطیسی ذخیره شده که توسط هد قابل بازیابی و تغییراند.
جدول مقایسه:
مقایسه HDD و SSD

عنوان
SSD HDD
مصرف توان 2 – 3 Watts 6 – 7 Watts
هزینه 0.5 $ per gigabyte 0.15 $ per gigabyte
ظرفیت 1 TB Max Up to 4 TB
زمان تقریبی بالا آمدن سیستم عامل Around 22 Seconds Around 40 Seconds
صدای مزاحم No Noise With Some Noises
تکان No Vibration The Spinning Of The Platters
تولید گرما So Little Heat Producing More Heat
نرخ خرابی 2 Million Hours 1.5 Million Hours
سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات >200 MB/s & Up to 550 MB/s 50 ~ 120 MB/s
سرعت بازکردن پرونده‏ها 30% Faster Than HDD